
Kategorie
Producent
Dostępność


Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Układ hydrauliczny w maszynach rolniczych
Bardzo często awaria hydrauliki w ciągniku czy traktorze może być dla rolników nie lada kłopotem. Wielu z nich decyduje się na samodzielną naprawę, za nieprawidłowe działanie urządzenia winiąc pompę, która jest kluczowym elementem całego systemu. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Cały układ hydrauliczny składa się z wielu elementów, które mogą wymagać wymiany, nasmarowania czy dokręcenia jakiejś śruby. Warto sprawdzić każdą część z osobna a jeśli nie dysponujesz taką wiedzą i umiejętnościami, najlepszym wyborem będzie wezwanie fachowca.
Układ hydrauliczny, a hydraulika siłowa
Definicja hydrauliki jest bardzo obszerna, jednak jest nieodłącznie powiązana z wodą i przepływem płynów. W hydraulice siłowej dzięki użyciu cieczy wytwarzane jest ciśnienie, które następnie jest wykorzystywane do sterowania czy wprawienia w ruch różnego rodzaju urządzeń oraz maszyn rolniczych. Odpowiednio dobrany rodzaj płynu do układu hydraulicznego np. gęsty olej lub smar umożliwia podnoszenie i przenoszenie wyjątkowo dużych ciężarów z u życiem nawet niewielkiego siłownika.
Układ hydrauliczny – elementy składowe
Nowoczesne układy hydrauliczne mogą różnić się miedzy sobą w zależności od urządzenia. Jednak istnieje szereg elementów, które dla każdego z nich będą takie same. Są to między innymi:
- Siłowniki hydrauliczne zwane inaczej cylindrami hydraulicznymi lub silnikami hydrostatycznymi. Stosowane w różnego typu maszynach rolniczych mają za zadanie zamianę ciśnienia, wytworzonego zazwyczaj poprzez użycie gęstego oleju, w energię. Dzięki temu połączone z siłownikiem elementy zostają wprawione w ruch.
- Przewody oraz węże hydrauliczne, które są najczęściej wykonane z gumy. Możemy podzielić je na 3 rodzaje: węże z drutu stalowego, węże z oplotem tekstylnym oraz węże z oplotem spiralnym z drutu.
- Zawory hydrauliczne - to z kolei bardzo szeroka gama różnych produktów. Mogą pełnić wiele funkcji w zależności od układu. Wyróżniamy 3 podstawowe typy zaworów: zawór sterujący kierunkiem przepływu, zawór sterujący ciśnieniem, zawór sterujący natężenie wpływu.
- Przekładnie - które możemy podzielić z kolei na dwa rodzaje: przekładnie hydrokinetyczne oraz hydrostatyczne.
- Pompa hydrauliczna stanowiąca główny element całego układu. Jej zadaniem jest zasilanie cieczą (np. olejem) systemu hydraulicznego danej maszyny. Najpopularniejsze są pompy zębate lub wielotłokowe.


